Ukrayna Ordusunun Tank Birlikleri Harkiv Bölgesindeki Çatışmalarda Görev Başında

Tank takımının komutanı Rostislav: "Bölgede hava keşif grupları, bizlere Rus mevzilerinin koordinatlarını veriyor. Bize gerekli bilgiler iletiliyor ve buna göre hedeflerimiz belirleniyor. 12 kilometreye kadar atış yapabiliyor ve düşmanın mevzilerini vurabiliyoruz" Tank sürücüsü ve tamircisi Volodimir: "Her şeyden önce ülkemin toprak bütünlüğünün sağlanması ve önceden belirlenen sınırlara sahip olunması önemlidir. Başka toprağa ihtiyacımız yok, kendi toprağımızı geri almak istiyoruz"

DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-08-2023 14:30
Ukrayna Ordusunun Tank Birlikleri Harkiv Bölgesindeki Çatışmalarda Görev Başında

Ukrayna ordusunun tank birlikleri, Harkiv bölgesinde Rus mevzilerine atış yaparak görevlerini yerine getiriyor.

Rusya ile Ukrayna arasında savaş devam ederken Donetsk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Son haftalarda çatışmaların yoğunlaştığı Harkiv bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 3. Tank Demir Tugayı faaliyetlerini sürdürüyor.

Ön cephede savaşan piyade birliklerine destek veren tugaydaki tankçılar, Rus mevzilerine atış yapıyor.

2017'de kurulan tugaya bağlı birlikler, Ukrayna'nın çeşitli bölgelerindeki çatışmalarda "T72" tankları ile yer alıyor.

Harkiv bölgesindeki askeri hareketliliği takip eden Anadolu Ajansı (AA) ekibi, tankları görüntüleyerek tankçılardan görev ve hedefleriyle ilgili bilgi aldı.

- "En önemli hedefimiz, topraklarımızı korumaktır"

Soyadını vermek istemeyen 3. Tank Demir Tugayı'na bağlı tank takımının komutanı Rostislav, AA muhabirine, tank birliklerinin gizli pozisyonlarında beklemede olduğunu söyledi.

Şu anda nöbette olduklarını belirten Rostislav, "En önemli hedefimiz, topraklarımızı korumaktır. Gerektiğinde saldırganı topraklarımızda caydırıyoruz. Çok sık atış yapmıyoruz. Bulunduğumuz yerde düşman pek saldırı düzenleyemiyor. Burada hazırda bekliyoruz." dedi.

Ön cephedeki piyade birliklerine gerektiğinde destek vererek Rus mevzilerine atış yaptıklarını anlatan Rostislav, "Bölgede hava keşif grupları, bizlere Rus mevzilerinin koordinatlarını veriyor. Bize gerekli bilgiler iletiliyor ve buna göre hedeflerimiz belirleniyor. 12 kilometreye kadar da atış yapabiliyor ve düşmanın mevzilerini vurabiliyoruz." diye konuştu.

Martta seferberlik kapsamında orduya çağrıldığını belirten Rostislav, çocuk sahibi olduğunu ve ailesi için savaştığını vurguladı.

Rostislav, "Çocuklarımızın, bizim yaşadığımız kaderi paylaşmasını istemiyorum. Ruslara da hiçbir zaman güvenmemelerini tavsiye ediyorum. Onlar, artık düşmanımız. Onlar, topraklarımızda yeterince kötü şeyler yaptı ve bize acı çektirdi." ifadelerini kullandı.

- "Çocuklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını istiyorum"

Tank sürücüsü ve tamircisi Volodimir de tankın bakımını yaptığını ve gerektiğinde tamir ettiğini söyleyerek, "Tank bakımının iyi yapılması önemli. Buna önem vermezsen sonun hızlı olur." dedi.

Ukrayna ordusuna geçen yıl gönüllü katıldığını belirten Volodimir, savaş öncesi şirket sahibi olduğunu ve inşaat alanında çalıştığını anlattı.

Volodimir, şöyle devam etti:

"Her şeyden önce ülkemin toprak bütünlüğünün sağlanması ve önceden belirlenen sınırlara sahip olunması önemlidir. Başka toprağa ihtiyacımız yok, kendi toprağımızı geri almak istiyoruz. Kardeşim de şu anda Bahmut yönünde savaşıyor. Ruslar, 'Biz kardeşiz.' diyor ama ben kardeşimin evine saldırmıyorum. Onlar neden buraya geldiğini bilmiyor. Onların birçoğu savaşmak bile istemiyor. Bizim ise savaşmak için motivasyonumuz var. Çocuklarımızın barış ve huzur içinde yaşamalarını istiyorum, onların üzerinde savaş uçaklarının uçmasını istemiyorum."

Seferberlik kapsamında orduya katılan tank ekibinin lideri Yuriy de çatışmalarda Rus ordusuna ait bir tankın ele geçirildiğini dile getirerek, "Bu tank, bir yıl önce ele geçirildi ve birliğimize üretim fabrikasında tamir edildikten sonra verildi. Bu tankı daha önce Ruslar kullanıyordu, şimdi ise bu tankı onlara karşı kullanıyoruz." dedi.

(AA)

Halil YILDIRIMHalil YILDIRIM

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR