Tunus'ta İki Siyasi Parti Daha "Yeni Parlamentoyu Tanımayacağını" Duyurdu

Muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi ile Nahda Hareketi dün "yeni parlamentoyu tanımayacağız" açıklaması yapmıştı

DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-03-2023 15:48   Güncelleme : 14-03-2023 15:48
Tunus'ta İki Siyasi Parti Daha

 Tunus'taki Demokratik Akım Partisi ile Tunus İşçi Partisi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in 20 ay önce çalışmalarını dondurmasının ardından dün yeniden açılan Tunus Halk Meclisini tanımayacaklarını duyurdu.

Demokratik Akım Partisi ve Tunus İşçi Partisi, erken genel seçimlerin ardından dün düzenlenen ilk oturumla çalışmalarına başlayan yeni parlamentoya ilişkin yazılı birer açıklama yayımladı.

Demokratik Akım Partisinden yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanı Kays Said'in yasama organı olarak kullanacağı yeni parlamentoyu tanımıyoruz. Parlamentonun alacağı kararları da tanımayacağız." ifadelerine yer verildi.

Yeni parlamentoya "Tunus halkının destek vermediği" belirtilen açıklamada, "Tunusluların onda dokuzunun boykot ettiği genel seçimlerden çıkan parlamentonun meşruiyeti tartışmalıdır." ifadeleri kullanıldı.

Tunus İşçi Partisinin "Kahrolsun darbe parlamentosu" başlığıyla yayımlanan yazılı açıklamasında ise "darbe iktidarının eseri olduğu için yeni parlamentoyu tanımayacakları" belirtildi.

Tunus Halk Meclisini boykot etme çağrısı yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Halkın egemenliğinin hiçe sayılarak düzenlenen seçimlerin eseri olan yeni parlamento, tek adam yönetimini pekiştirme görevini yerine getirecek. Meşruiyeti olmayan yeni parlamentoyu ve kararlarını tanımayacağız."

Muhalefetin çatı oluşumu Ulusal Kurtuluş Cephesi ile Nahda Hareketi de dün yaptıkları açıklamalarla "yeni parlamentoyu tanımayacaklarını "duyurmuştu.

Tunus Cumhurbaşkanı Said'in 25 Temmuz 2021'deki olağanüstü kararlarıyla çalışmaları dondurulan Tunus Halk Meclisi, erken genel seçimlerin ardından düzenlenen ilk oturumla dün çalışmalarına başlamıştı.

- Tunus’ta siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021'de ilan ettiği olağanüstü kararlarla Meclisin çalışmalarını dondurmuş, iki ay sonra da yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını kendine bağlamıştı.

Parlamento çalışmalarının dondurulmasına rağmen, 30 Mart 2022'de parlamento üyelerinin çevrim içi oturum düzenlemesi üzerine, Cumhurbaşkanı Said, Meclisi aynı gün feshetmişti.

Meclisin düzenlenecek erken genel seçimlere kadar kapalı kalacağını duyuran Said, açıkladığı "siyasi krizden çıkış yol haritası" kapsamında ülkede 25 Temmuz 2022'de Anayasa referandumu, 17 Aralık 2022'de de erken genel seçimler yapılmıştı.

Genel seçimlerin iki turunda da katılımın yüzde 11'de kalması, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said'in meşruiyetini tartışmaya açmasına neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı'nın kararlarının ardından yıllardır devam eden ekonomik krizin daha da derinleştiği Tunus'ta bazı kesimler, Said'in adımlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

(AA)

Berke UlucanBerke Ulucan

YORUMLAR