Sırbistan'da YEE İş Birliğinde Telkari Sanatı Tanıtıldı

Sırbistan'ın Belgrad ve Novi Sad şehirlerinde, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) iş birliğinde telkari sanatının tanıtımı yapıldı

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2022 21:20
Sırbistan'da YEE İş Birliğinde Telkari Sanatı Tanıtıldı

 Sırbistan'ın Belgrad ve Novi Sad şehirlerinde, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) iş birliğinde telkari sanatının tanıtımı yapıldı.

Belgrad ve Novi Sad'da düzenlenen tanıtım programına, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, büyükelçilik çalışanları, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

Programda, MAÜ Midyat Sanat ve Tasarım Fakültesi Kuyumculuk ve Mücevher Tasarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Nesrin Yeşilmen ve Midyat Meslek Yüksekokulu Takı Tasarımı ve Kuyumculuk Programı Öğretim Görevlileri Fatih Yeşilmen ve Sabahattin Akgül eserlerini sergiledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Aksoy, "Yunus Emre Enstitümüz, Sırp dostlarımıza Türkçe kursları vermekle kalmıyor. Türk kültürünü ve sanatını da dünyaya tanıtıyor." diye konuştu.

Aksoy, telkari sanatının Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan tarih, sanat ve kültür kenti Mardin'in en önemli el sanatlarından olduğunu ifade etti.

Sergi küratörü Yeşilmen ise YEE'nin, Türk kültürünü dünyaya açan kapı olduğunu söyledi.

Gerçekleştirilen kültür sanat etkinliğinde sergilerin yanı sıra geleneksel telkari sanatı ile ilgili sunum ve öğrencilerin de dahil olduğu atölye çalışmaları da yer aldı. İki gün süren etkinlikte sanatçıların eserleri ve atölye çalışmaları yoğun ilgi gördü.

 

 

(AA) 

 

Hamit Yiğit GeçerHamit Yiğit Geçer

YORUMLAR