"Muhteşem İkili" Oyunu Fişekhane'de Tiyatro İzleyicisiyle Buluştu

Selma Güneri: "Ben hakikaten sahnede çok mutlu oldum. Çok değişik bir iş bu tiyatro, çok zor ama çok güzelmiş" Ediz Hun: "İnsanları birleştiren, sevgiyle kucaklaştıran tek olgu sanat, ilerleten de bilim. Sanat ve bilim birlikte hem estetiği sağlıyor hem de ilerlemeye imkan veriyor"

KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-03-2023 10:23   Güncelleme : 16-03-2023 10:23

Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Ediz Hun ve Selma Güneri, "Muhteşem İkili" oyunundaki performansıyla beğeni topladı.

Tiyatro Ak'la Kara tarafından Fişekhane Ana Sahne'de sahnelenen gösterinin ardından izleyicilerle sohbet eden oyuncular, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Selma Güneri AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ediz Hun sayesinde tiyatro oyununda yer almaya karar verdiğini belirterek, "Bu iş için beni yüreklendirdi. 'İllaki birlikte bir oyun yapalım.' dedi. Ben, 'Acaba yapabilecek miyim?' diye endişe ettim. Ama Ediz çok moral verdi, 'Ben de yapıyorum.' diye kendisinden örnekler verdi." dedi.

Daha önce de 1980'li yıllarda bir müzikalde rol aldığını dile getiren Güneri, "Bu oyuna başladık, çok hoş oldu. Savaş çok güzel yazmış, Atilla Şendil de çok güzel sahneye koydu. Seyircimiz işte gördüğünüz gibi, herkes çok beğeniyor. Çok sağ olsunlar geliyorlar. Ben hakikaten sahnede çok mutlu oldum. Çok değişik bir iş bu tiyatro, çok zor ama çok güzelmiş." şeklinde konuştu.

- "İnsanları birleştiren tek olgu sanat"

Edin Hun ise sanat ve bilimin iki önemli olgu olduğuna işaret ederek, "Sanata ve bilime kıymet veren ülkeler kalkınır ve özgür olurlar. İnsanları birleştiren, sevgiyle kucaklaştıran tek olgu sanat, ilerleten de bilim. Sanat ve bilim birlikte hem estetiği sağlıyor hem de ilerlemeye imkan veriyor." ifadesini kullandı.

Seyircinin oyunu beğenmesinin asıl sebebinin oyunculardan çok metni ve kurgusu olduğunu ifade eden Hun, "Türkiye'de son zamanlarda, ben tabii kimseyi rencide etmek istemem ama biraz farklı bir komedi anlayışı var. Bu hepimizi rahatsız ediyor, böyle olmaması lazım. Bu komedi sitcom yani durum komedisi, durumdan çıkan karambolden oluşan komedi, komedinin esası budur." değerlendirmesini yaptı.

Atilla Şendil'in yönetmenliğini üstlendiği, Savaş Özdural, Ilgın Angın ve Fatih Özacun'un da rol aldığı Muhteşem İkili'nin konusu şöyle:

"Engin ve Meltem eski Yeşilçam oyuncularıdır. İş hayatlarındaki birlikteliklerini nikah masasına taşıyan çiftin evliliği bir süre sonra sona ermiştir. Artık birbirlerinin isimlerine bile tahammül edemez haldedirler. İkisiyle ayrı ayrı görüşmeyi sürdüren Engin'in yeğeni Savaş'a, çalıştığı televizyon kanalından eski meşhur oyuncuları buluşturacak bir program hazırlama görevi verilir. Savaş acaba Engin ve Meltem'i bir araya getirebilecek midir?"

- Seyircinin getirdiği oyuncaklar depremzedelere ulaştırılıyor

Öte yandan Tiyatro Ak'la Kara'nın başlattığı "Oyuncaklar Çocuklara, Siz Koltuklara, Biz Sahneye" kampanyası kapsamında mart ayı boyunca seyircilerin oyuna gelirken yanında getirdiği oyuncaklar depremzede çocuklara ulaştırılıyor. Çocuklara destek vermek isteyen izleyiciler, yazdıkları notları da ekleyebileceği hediye oyuncakları gösteriden sonra oturdukları koltuklara bırakabiliyor.

(AA) 

Berke UlucanBerke Ulucan

YORUMLAR
ÇOK OKUNANLAR