HAK-İŞ Genel Başkanından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı:

"Çanakkale, tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale, dayanışmanın, kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin adıdır"

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-03-2023 15:00   Güncelleme : 17-03-2023 15:00
HAK-İŞ Genel Başkanından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı:

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan, Çanakkale Zaferi'nin tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanı olduğunu belirterek, "Çanakkale, dayanışmanın, kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin adıdır." ifadesini kullandı.

Arslan, "18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, Çanakkale'nin vatan ve bağımsızlık için düşmana karşı tek vücut olan kahraman milletin destan yazdığı yer olduğunu bildirdi.

Arslan, Çanakkale savaşlarının ve elde edilen muhteşem zaferin tarihte çok özel bir yeri ve önemi olduğunu belirterek, "Çanakkale, tarihte emsali görülmemiş bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale, dayanışmanın, kardeşliğin, milli birlik ve beraberliğin adıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale'nin milletin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesi ve bağımsız yaşama kararlılığının sembolü olduğunu aktaran Arslan, Çanakkale Zaferi'nin 108. yılında aynı ruh ve inançla depremin açtığı yaraların birlikte sarılacağını vurguladı.

Arslan, mesajında şunları kaydetti:

"Çanakkale, vatanı ve bağımsızlığı için düşmana karşı tek vücut olan kahraman milletimizin destan yazdığı yerdir. Çanakkale düşmanın umutlarının kırıldığı, milletimizin umutlarının yeşerdiği yerdir. Çanakkale'yi geçilmez kılan ecdadımızın kararlılığı, fedakar ve cefakar milletimizin vatanı için yapabileceklerinin göstergesidir. Çanakkale, milletimizin iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesi, bağımsız yaşama kararlılığının sembolüdür. Gücünü ecdadından alan aziz milletimiz, dün olduğu gibi bugün de içerde ve dışarda vatanına kasteden hainlerin karşısında 'Çanakkale Ruhuyla' dimdik durmaktadır.

Çanakkale Zaferi'nin unutulmaz kahramanlardan birisi de Seyit Onbaşı olmuştur. Seyit Onbaşı’nın, Çanakkale Savaşı'nın en kritik döneme girdiği anda 275 kilogramlık top mermisini tek başına taşıyarak ateşlemesi sonucunda, İngiliz Ocean zırhlısının batırılması, tarihin akışını değiştiren çok önemli bir olaydır. Seyit Onbaşı gibi kahramanlar, 7 düvelin üzerimize saldırdığı dönemde imanlarıyla, inançlarıyla, sadakatleriyle milletimizin bağımsızlığını koruyarak kurtuluşa ermesini sağlamışlardır. Çanakkale şehitlerimizi unutmamak ve onların bize bıraktığı mirasa en güzel şekilde sahip çıkmak, Türk milleti olarak boynumuzun borcudur. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, 18 Mart Çanakkale şehitlerimiz başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimize borcumuz olduğunun bilincindeyiz."

HAK-İŞ'e bağlı Hizmet-İş Sendikasının, Balıkesir'in Havran ilçesinde Seyit Onbaşı'nın adını yaşatmak ve sonraki nesillere aktarabilmek için HAK-İŞ/Hizmet-İş Koca Seyit İlkokulu'nu hizmete açtığını anlatan Arslan, "Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı'nın bizlere bıraktığı emaneti geleceğe taşımak için HAK-İŞ/Hizmet-İş Koca Seyit İlkokulu'nda yeni nesillerin eğitim görmesine öncülük ettiğimiz için mutlu ve gururluyuz." ifadelerine yer verdi.

Arslan, Çanakkale Zaferi'nin gururunun yaşadığı bugünde Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin 11 ilde yarattığı hasar ve kayıpların acısını hatırlatarak, "Dün Çanakkale'de bağımsızlık için milli birlik ve dayanışma duygularıyla hareket eden ecdadın torunları olarak bugün de aynı ruh ve inançla depremin açtığı yaraları birlikte saracağız." değerlendirmesinde bulundu.

HAK-İŞ'in arama kurtarma ekibi 30 kişilik HAK Umut timinin, afet bölgesine AFAD koordinasyonunda intikal eden ilk kurtarma ekiplerinden biri olduğuna dikkati çeken Arslan, Kahramanmaraş’ta enkazda arama kurtarma çalışmalarını büyük gayretle sürdürdüklerini ve sahada birçok vatandaşı enkazdan canlı olarak çıkardıklarını aktardı.

- "Gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür"

Mahmut Arslan, saha çalışmalarının dışında, HAK-İŞ Genel Merkezi'nde AFAD ile koordineli bir kriz merkezi oluşturarak, "HAK-İŞ ile Birlikte Depremzedelere Sen de El Uzat" yardım kampanyası başlattıklarını vurguladı.

HAK-İŞ olarak, bağlı sendikalarla milletin yanında durduklarına vurgu yapan Arslan, "Gün yardımlaşma ve dayanışma günüdür, birlik olma günüdür. HAK-İŞ ve sendikalarımızın deprem bölgesine yardımları 250 milyona yaklaştı. Konfederasyonumuz ve sendikalarımız, üyelerimizle dayanışma içerisinde, bölgenin normalleşmesi için elinden gelen bütün çabayı göstermeye devam edecektir." açıklamasını yaptı.

Arslan, HAK-İŞ olarak, devlet ve milletin dayanışmasına güvendiklerini, bu dayanışma ile zorlu günleri birlikte aşarak aydınlık günlere kavuşacaklarını kaydederek, mesajına şöyle devam etti:

"Bu duygularla Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108. yıl dönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, vatanı, bayrağı ve hürriyeti için şehit düşen Mehmetçiklerimizi ve vatandaşlarımızı minnet ve şükranla anıyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da bir kez daha yüce Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun."

(AA) 

Berke UlucanBerke Ulucan

YORUMLAR