Citroen Xantia 30. yılını kutluyor

Citroen'den yapılan açıklamaya göre, marka tarihinin simgesel modellerinden biri olan Citroen Xantia, konforu, güvenliği ve sürüş keyfi ile ünlenen bir model oldu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2023 11:42   Güncelleme : 16-03-2023 11:42
Citroen Xantia 30. yılını kutluyor

Citroen, 4 Mart 1993'te piyasaya sürülen ve tasarımıyla pazara sunulduğu yıl, "Yılın En İyi Otomobili" seçilen Xantia modelinin 30. yılını kutluyor.

Citroen'den yapılan açıklamaya göre, marka tarihinin simgesel modellerinden biri olan Citroen Xantia, konforu, güvenliği ve sürüş keyfi ile ünlenen bir model oldu.

Citroen BX'in takipçisi olarak orta sınıftaki sedan pazarında konfordan ödün vermeden, salınımı ve yana yatmayı azaltan, yol tutuşu iyileştiren elektronik kontrollü hidropnömatik süspansiyon sistemi Hydractive II teknolojisi ile otomobil dünyasına damgasını vuran Citroen Xantia, 1994 yılında pazara sunulan Activa versiyonu ile tamamen yatay olarak viraj alma olanağı sağlayan yeni salınım ve yana yatma önleme sistemi SC-CAR ile teknolojisini daha da geliştirdi.

İlk olarak Mart 1993'te Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Citroen Xantia, 2023 itibarıyla 30. yılını kutlayarak bir koleksiyon otomobili oluyor. 1993 yılından 2010'a kadar büyük ölçüde Rennes-la-Janais fabrikasında 1 milyon 326 bin 259 adet üretilen Xantia, Citroen markasının ikonik modellerinden biri olarak öne çıkıyor.

İtalyan tasarım merkezi Bertone'nin önerisine dayanarak Citroen Tasarım Merkezi'nde Daniel Abramson tarafından tamamlanan model, 1980'lerin ünlü BX modelinin takipçisi olarak yollara çıktı. Dinamik, akıcı ve güçlü tasarımlı bir sedan olarak, bir üst segmentteki XM'den esinlenen hatlarıyla Citroen ürün gamında tamamen yeni bir silüet sunuyordu. Xantia, pazara sunulduğu 1993'te "Yılın En İyi Otomobili" seçilerek başarısını tescil etti.

- Konfor için 9 yıllık inovasyon süreci

Xantia, 9 yıllık üretim hayatı boyunca birçok evrim geçirdi. Başlangıçta, 3 farklı motor seçeneği ile SX ve VSX olmak üzere 2 donanım seviyesi sunuldu. Üst versiyonlar, konfordan ödün vermeden salınım ve yana yatmayı azaltarak yol tutuşu iyileştirmeye olanak tanıyan elektronik kontrollü süspansiyon sistemi hidropnömatik Hydractive II ile donatılmıştı.

1994 yılında Hydractive II sistemini içeren Activa versiyonu pazara sunuldu. Yeni versiyonda küre sayısını 10 adede çıkartan ek iki silindir daha bulunuyordu. Sistem, yana yatma eğiliminin 0,5 dereceyi aşmasını önlüyordu. Bu donanımla Xantia, yatay bir şekilde viraj alabiliyordu. Ayrıca bu teknoloji, Michelin ile özel lastiklerin gelişimini de sağladı. 1995 yılında, station karoserli Xantia Break pazara sunuldu. Xantia, 1997 yılında makyajlandı. Bunlara ek olarak, 1998 yılında Xantia, PSA Grubu’nun yüksek basınçlı common rail dizel motoru 2.0 HDi ile yollara çıktı. Citroen Xantia'yı tanımlayan anahtar kelimeler, konfor, güvenlik, teknoloji ve sürüş keyfi oldu.

Teknoloji açısından Xantia'nın farkını ortaya koyan Hydravtive II, hidroliğin gücü ile elektroniğin hızını birleştiriyordu. Geleneksel hidropnömatik süspansiyon, aks başına ek bir küre ile donatılıyor. Sistem, süspansiyon silindiri başına bir küre ile normal devrede solenoid valfler yoluyla etkinleştiriliyor. Bu, süspansiyonun iki esneklik ve sönümleme koşulunu tanımlamasına izin veriyor. Bu sayede esnek ve sportif olabiliyor. Sensörler, bilgisayarın sürüş durumuna bağlı olarak iki mod arasında seçim yapmasına izin veriyor. Bu teknoloji her iki durumda da sürücü ve yolcuların büyük bir konfor içinde, sakin bir şekilde seyahat etmelerini sağlayabiliyor.

(AA) 

Berke UlucanBerke Ulucan

YORUMLAR